iShredder: Android Kalıcı Dosya Silme

iShredder ile, Android cihazınızdaki dosyaları kalıcı olarak silebilirsiniz. Özel verilerinizi, fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı geri dönüştürülemez şekilde silerek güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

iShredder Nedir Ve Neden Kullanılır?

Ne bilgisayarlarda, ne de cep telefonlarında, hiçbir veri “sil” tuşuna basmanızla veya geri dönüşüm kutusuna göndermeniz ile silinmez. Bir verinin silinebilmesi için, o verinin üstüne başka veriler yazmanız, yani onu bozmanız (okunmaz hale getirmeniz) gerekir. Teknolojiden fazla anlamayan birisi bile veri kurtarma yazılımları ile, silerek veya cihazınıza format atarak yok ettiğinizi düşündüğünüz fotoğraflarınıza, önemli dosyalarına veya belgelerinize erişebilir. Bu yüzden, cihazınızı başka bir kişiye satmadan önce veya size karşı kullanılabilecek, önemli bilgilerinizi içeren verilerinizi yok etmek için dosyaları kalıcı olarak silen programlar kullanmalısınız.

Daha önceden sildiğinizi düşündüğünüz dosyalarınıza erişmek için, çoğu ücretsiz olarak uygulama mağazasında yer alan uygulamaları kullanabilirsiniz. Bunu yeni öğrenen bir kullanıcıysanız, kurtardığınızda karşınıza çıkacak dosyalar karşısında, Black Mirror izlemiş boomer gibi kalmanız muhtemel.

Nasıl Kullanılır?

1- Başlangıç ekranında, “Selective Erasing” ve “File Explorer” olmak üzere iki seçenek vardır.

File Explorer ile, istediğiniz dosyayı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Selective Erasing ile, çoklu seçim yaparak verileri silebilirsiniz.

2- Selective Erasing

iShredder Selective Erasing

Freespace: Boş alanları silebilirsiniz.

App Cache: Uygulamaların önbelleklerini silebilirsiniz.

Sürüm yükselterek, cihazınızdaki apk’ları, indirilenleri, boş klasörleri, yüz bulunan fotoğrafları, panodaki verileri, kişileri, müzikleri, fotoğrafları, thumbnail’leri, videoları ve WhatsApp verilerini silebilirsiniz.

Silmek istediklerinizi işaretleyin ve “Select Data” butonuna tıklayarak devam edin.

3- Silme Metodu

iShredder - Silme Metodu

Burada, birçok silme metodu göreceksiniz. Eğer gerçekten güvenli bir silme yapmanız gerekiyorsa, mutlaka sürüm yükseltmeniz gerekiyor. Üste yazma sayısı arttıkça ve silme metodu gelişmiş oldukça, sileceğiniz dosyaların geri dönüştürülmesi de o kadar zorlaşır. Gutmann iyi bir seçenek olabilir.

Silme metodunu seçin ve “Shred” butonuna basın.

4- Silme metoduna ve sileceğiniz dosya sayısına göre, silme işleminin tamamlanması çok uzun zaman alabilir. Silme işlemi tamamlandıktan sonra, veriniz silinmiş olacak.

iShredder Android kalıcı dosya silme

Unutmamak lazım ki, tamamen yok edemeyebilirisniz. Veri kurtarma uzmanları, bunları geri getirebilmektedirler.

iShredder™ Standard uygulamasını Google Play‘den indirebilirsiniz:

iShredder™ Standard - Google Play Store

Kişisel verileriniz konusunda çoğu zaman paranoyak olmayı ve çevrenizdeki insanlar ile bu yazıyı paylaşarak, onları da güvende tutmayı unutmayın.